Cera trądzikowa

article_max_55b9f7400ab65d2b46bf2093ff56fc31Najczęściej pojawia się u osób mających skłonność do przetłuszczania skóry. Trądzik występuje najczęściej w okresie pokwitania. Zazwyczaj z wiekiem dolegliwości ustępują, ale mogą pozostawić blizny, dlatego o cerę taką trzeba odpowiednio dbać. Skłonności do trądziku często są dziedziczne, ale wpływ na to mają również zaburzenia hormonalne, złe odżywianie (zbyt duże ilości tłuszczów zwierzęcych, ostre potrawy, brak witamin, błonnika) oraz przyczyny psychiczne. Trądzik powstaje w mieszkach włosowych poprzez  zatkane ujścia porów skóry w których zostaje uwięziona wydzielina łojowa, co powoduje stan zapalny.

Cera trądzikowa na ogół ma kolor żółtawy lub szarawy, jest słabo ukrwiona, jej warstwa rogowa jest cienka w porównaniu z cerą tłustą, często występują na niej stany zapalne, krosty,zaskórniki oraz jest bardzo wrażliwa.

Codzienna właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest niezbędna do uzyskanie odpowiedniego stanu skóry. Preparaty, których będziemy używać powinny spowodować odnowę skóry, przywrócenie jej właściwego ph, utrzymać odpowiednie ukrwienie, nawodnienie i dotlenienie. Nie mogą być to produkty nadmiernie odtłuszczające, o dużej zawartości alkoholu. Oprócz kosmetyków należy pamiętać o zdrowym trybie życia na który się składa prawidłowa dieta, dostateczny sen, aktywność fizyczna, redukcja stresów. Ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców i unikanie tłuszczy zwierzęcych. Dietę uzupełnić witaminami A, B2, B6. Przede wszystkim osoby z taką cerą powinny konsultować się z dermatologiem, żeby ustalił zabiegi i pielęgnację jaką można stosować.

JAK DBAĆ O CERĘ TRĄDZIKOWĄ?

  1. Twarz myć dwa razy dziennie mleczkiem lub żelem do cery trądzikowej. Osuszać twarz, nie trzeć ręcznikiem,
  2. Tonizować twarz tonikiem najlepiej z ziół, również do cery trądzikowej (ma właściwości odkażające),
  3. Używać peelingu nie więcej niż raz w tygodniu. Przy trądziku krostkowym nie używać peelingu ziarnistego tylko enzymatycznego,
  4. Stosować krem na noc i na dzień nawilżający, do cery trądzikowej.

Kosmetyki których należy używać przy tego typu cerze to :

– żele do mycia twarzy o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym dla skóry,

– mydło przeciwtrądzikowe z siarka, cysteiną, tymiankiem, szałwią,

– tonik bezalkoholowy hamujący wydzielanie łoju przez składniki takie jak szałwia, cyprys, rozmaryn, algi,

– peeling do cery tłustej np. z kwasami owocowymi lub peeling enzymatyczny (zależy to od stanu skóry),

– krem nawilżający do cery trądzikowej np. z kwasami owocowymi, wyciągami z drożdży, pokrzywą,

– maseczki oczyszczające i ściągające do cery trądzikowej.

Pielęgnacja gabinetowa w Kopalni Urody:

– peeling kawitacyjny,

– ultradźwięki wprowadzające składniki aktywne  hamujące łojotok,

– maski i okłady z alg, glinek,

– zabiegi normalizujące – oczyszczające,

– kwasy AHA

 

 Mgr.  Agata Misiak